پروتئین گیاهی سویا

پروتئین گیاهی سویا

سویا یکی از انواع گیاهانی است که پروتئین موجود در آن دارای اثرات فوق العاده ای بر سلامتی می باشد و بسیاری از ورزشکاران برای حفظ سلامتی خود از این پروتئین گیاهی و طبیعی که دارای ۹ آمینو اسید ضروری می باشد، استفاده می کنند و ما در این مقاله قصد داریم به پروتئین گیاهی سویا و تاثیرات آن بپردازیم.

پروتئین گیاهی سویا
پروتئین گیاهی سویا

مخالفت برخی افراد با استفاده از پروتئین گیاهی سویا برای مردان

این پروتئین گیاهی خاصیت استروژنی دارد و به همین دلیل خیلی ها استفاده از آن را به خصوص برای مردان مناسب نمی دانند.

تستوسترون یکی از هورمون هایی است که سبب عضله سازی می شود و از هورمون های جنسی نیز می باشد که به مرور زمان با بالا رفتن سن میزان آن کاهش می یابد و میزان استروژن در بدن افزایش می یابد و در نتیجه روند عضله سازی کاهش می یابد به همین دلیل خیلی از کارشناسان سویا را که خاصیت استروژنی دارد سبب کاهش سریع تر تستوسترون می دانند.

البته خیلی از کارشناسان معتقد هستند که مصرف به اندازه این پروتئین گیاهی نمی تواند به هیچ صورتی تعادل بین هورمون ها را از بین ببرد و خواص استروژنی داشته باشد.

به طور کلی مصرف روزانه ۲۰ گرم از پروتئین گیاهی سویا به مدت ۲۰ تا ۲۸ روز تاثیر منفی بر بدن مردان و روند عضله سازی آنها ندارد.

فواید پروتئین گیاهی سویا

سویا دارای ترکیبات بسیار مفیدی از قبیل کربوهیدارت، روغن، پروتئین، آهن، پتاسیم، ویتامین و دیگر مواد معدنی می باشد.

این پروتئین گیاهی به خوبی می تواند مواد مغذی را به بدن برساند و در روند کاهش بیماری های قلبی و عروقی تاثیرگذار باشد.

مصرف پروتئین گیاهی سویا می تواند و هر چه سریع تر کوفتگی های ورزشی و آسیب دیدگی ها را رفع کند و ماهیچه ها را بزرگتر کند و رشدشان را سرعت ببخشد.

این پروتئین گیاهی سرعت و قدرت جذب متوسطی دارد و هضم آن ضعیف می باشد و اصطلاحا ماده سنگینی می باشد، اما با این وجود همیشه در مواد غذایی ورزشکاران به خصوص بدنسازان مقدار متعادلی از این پروتئین گیاهی موجود است زیرا قدرت عضله سازی آن با پروتئین وی برابری می کند.

مصرف پروتئین گیاهی سویا به صورت ایزوله و با افزودن ترکیباتی دیگر به آن می تواند بسیار برای بدن خوب و تاثیرگذار باشد و ارزش بیولوژیکی این ماده غذایی را بالا ببرد و دیگر خاصیت استروژنی نداشته باشد و ورزشکاران با خیالی آسوده از آن با دوزهای مشخص استفاده کنند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. این فیلد الزامی است.

Call Now Button
Open chat
به راهنمایی احتیاج دارید؟
سلام
به راهنمایی احتیاج دارید؟
Powered by