پارگی رباط صلیبی و روند بهبود آن

Rupture of the cruciate ligament

رباط صلیبی یکی از اجزای مهم زانو می باشد که می تواند به حرکت کردن زانو، خم و راست شدن و چرخش های آن کمک کند، در این میان بسیاری از ورزشکاران در طی ورزش های مختلف به دلایل مختلف به پارگی رباط صلیبی دچار می شوند که ما در این مقاله به بررسی این موضوع می پردازیم.

پارگی رباط بیشتر در ورزشکارانی از قبیل فوتبالیست ها، بسکتبالیست ها و … صورت می گیرد، دلایلی همچون ضربه، پیچ خوردن و کشش زانو می تواند از عوامل اصلی پارگی این عضو بدن در ورزشکاران با شدت های مختلف باشد.

همچنین پریدن از یک مکان، فشار به زانو و توقف در هنگام دویدن به صورت ناگهانی نیز می تواند منجر به پارگی رباط زانو گردد.

رباط صلیبی
رباط صلیبی

رباط صلیبی دارای انواع مختلفی از قبیل، قدامی، خلفی، کلیترال جانی و میانی می باشد و ممکن است هر یک از این پارگی ها با شدت های مختلف در ورزشکاران صورت بگیرد و در این موارد درمان های جراحی و غیر جراحی متفاوتی صورت می گیرد. بسیاری از پزشکان پارگی رباط صلیبی و نوع آن را از طریق آزمایش های مختلف مانند شدت درد، ام آر آی، رادیوگرافی، آرتروسکوپی و … تشخیص می دهند و با استفاده از روش های مختلف درمان آن را در پیش می گیرند که البته ناگفته نماند که روش های درمانی کمی طولانی می باشد.

عمل های جراحی و غیر جراحی پارگی رباط با توجه به سن و نوع پارگی از لحاظ شدت آن در بیماران صورت می گیرد.

بیشترین نوع شیوع پارگی رباط

رباط صلیبی قدامی یا جلویی مهم ترین رباط طبیعی زانو می باشد و اعم پارگی ها به خصوص در ورزشکاران که دارای فعالیت های زیاد می باشند، در این نوع رباط صورت می گیرد.

پارگی رباط صلیبی بیشتر در خانم ها صورت می گیرد و نباید حتما به درمان آن توسط عمل جراحی پرداخت و برای بهبود آن باید حتی قبل از عمل های جراحی به اعمال فیزیوتراپی و ورزش های مخصوص پرداخت تا سرعت بهبود بیشتر شود.

بسیاری از دردها و تورم ها با فیزیوتراپی قبل از عمل جراحی در پارگی رباط صلیبی کاهش می یابد.

در بسیاری از موارد پزشکان با توجه به نوع پارگی سعی می کنند با استفاده از فیزیوتراپی، مصرف داروهای خاص شیمیایی و سنتی و ورزش های مختلف به درمان این پارگی بپردازند و در صورت نتیجه نگرفتن به عمل جراحی اقدام می کنند.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. این فیلد الزامی است.

Call Now Button
Open chat
به راهنمایی احتیاج دارید؟
سلام
به راهنمایی احتیاج دارید؟
Powered by