مکمل های ورزشی و تاثیرات آنها

بدنسازی

امروزه برای داشتن اندامی مناسب و آماده علاوه بر مواد غذایی معمول از مکمل‌ ورزشی استفاده می‌شود. به طور معمول ورزشکاران حرفه‌ای و افرادی که برای شرکت در مسابقات نیاز به اندامی کاملا آماده دارند، از این مکمل‌ها برای رسیدن به حداکثر آمادگی در کوتاه‌ترین زمان ممکن استفاده می‌کنند.

این مکمل‌ها در انواع مختلفی وجود دارند و هر کدام برای هدفی خاص استفاده می‌شوند. استفاده از این مکمل‌ها برای کسانی که بدن سالمی دارند مشکلی ندارد اما در صورت وجود مشکلات قلبی، کلیوی و کبدی، استفاده از مکمل ورزشی تنها با مشورت پزشک ورزشی توصیه می‌شود.

مکمل های ورزشی
مکمل ورزشی

گفتنی است که با توجه به کاربردهای مختلف مکمل‌ها، برای استفاده باید از افراد با تجربه در حوزه‌ی آمادگی جسمانی و بدنسازی و یا شرکت‌های معتبر ارائه‌ی این محصولات مشورت گرفت.

مکمل ورزشی از چه چیزهایی ساخته شده اند؟

به طور معمول مکمل‌ ورزشی می‌تواند حاوی کراتین، بتا آلانین، آمینواسیدهای زنجیره‌ای، پروتئین، گلوتامین، باشند. مکمل ورزشی حاوی کراتین برای مقاومت بیشتر بدن، بالاتر رفتن توان جسمانی هنگام انجام تمرینات مقاومتی و همچنین در برخی از نمونه‌ها باعث افزایش سرعت می‌شود.

supplements
supplements

از بتا آلانین برای جلوگیری از عضله‌سوزی هنگام انجام تمرینی کوتاه با حداکثر قدرت استفاده می‌شود تا اثر اسید لاکتیک تولیدی توسط عضلات خنثی شود. از آمینواسیدهای زنجیره‌ای برای حجیم شدن عضلات استفاده می‌شود.

آمینواسید زنجیره‌ای حاوی ۳ نوع آمینواسید هستند که انرژی لازم را برای رشد و ترمیم عضلات بدن تامین می‌کنند. از مکمل ورزشی حاوی پروتئین‌ برای کاهش تخریب در بافت‌های عضلانی استفاده می‌شود.

گفتنی است که پروتئین‌ها را می‌توان از طریق وعده‌های غذایی جذب نمود با این تفاوت که مکمل ورزشی حاوی مقدار بسیار زیادی از پروتئین‌های آماده می‌باشد.

گلوتامین یک آمینواسید غیرضروری در بدن است که برای آزادسازی در مواقع انجام حرکات و فعالیت‌های جسمی شدید طولانی، در ماهیچه‌ها ذخیره می‌شوند.

ترموژنیک یا چربی‌سوزها از گیاهان دارویی به دست می‌آیند که افزایش متابولیسم بدن و تسهیل واکنش‌های جسمانی را به همراه دارد.

پاسخ دهید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. این فیلد الزامی است.

Open chat
به راهنمایی احتیاج دارید؟
سلام
به راهنمایی احتیاج دارید؟
Powered by